Čím dříve vám bude diagnostikována a léčena, tím lepší budete mít výhled | Kumazoku Entertainment

Mar
30

Čím dříve vám bude diagnostikována a léčena, tím lepší budete mít výhled

Čím dříve vám bude diagnostikována a léčena, tím lepší budete mít výhled

Můžete také chtít vzít s sebou přítele nebo člena rodiny. (2)

Když máte pochybnosti, získejte druhý názor

Existuje mnoho podtypů lymfomu, včetně vzácných forem, které jsou pro nezkušené lékaře nebo patology (lékaři, kteří analyzují laboratorní tkáň) obtížné rozpoznat.

Studie ukázaly, že patologové, kteří nejsou kvalifikovaní v identifikaci vzorků lymfomů, mohou nemoc diagnostikovat nesprávně. (2)

Pokud si myslíte, že jsou vaše výsledky nepřesné, možná budete chtít získat druhý názor. Vyhledat další lékařský posudek je také dobrý nápad, pokud vám není příjemný lékař nebo doporučený léčebný plán.

Většina lékařů chápe pacientovu touhu po druhém názoru a mnozí tuto praxi dokonce podporují. Pojišťovny také obvykle hradí náklady na druhý názor. (6)

Vyrovnávání se se stresem diagnostiky

Vypořádat se s diagnózou rakoviny není snadné. Můžete se cítit vystresovaní, smutní nebo nervózní.

Následující strategie vám mohou pomoci zvládnout:

Vyhledejte pomoc. Promluvte si o svých starostech s rodinnými příslušníky nebo blízkými přáteli a požádejte je, aby vám v případě potřeby pomohli. Zjistěte více o své rakovině. Informace o lymfomu vám mohou pomoci lépe se rozhodovat o léčbě. Americká rakovinová společnost a leukémie Společnost pro lymfomy nabízí online zdroje pro vzdělávání pacientů o této nemoci. Zůstat zdravý. Každodenní cvičení, zdravá strava a spousta odpočinku jsou důležité návyky, které byste měli začlenit do své každodenní rutiny, pokud máte rakovinu. Můžete také zkusit některé relaxační strategie, jako je jóga nebo meditace ke snížení stresu. Připojte se ke skupině podpory. Mnoho organizací nabízí způsoby, jak se spojit s ostatními, kteří mají stejnou nemoc. Leukémie Společnost pro lymfomy poskytuje informace o tom, jak najít skupinu podpory ve vašem okolí. (7)

Proč záleží na přesné diagnostice?

Identifikace rakoviny je důležitá, protože bude určovat vaše možnosti terapie. Lékaři nemohou doporučit správný léčebný plán bez správné diagnózy.

Mnoho typů lymfomů vyžaduje terapie zaměřené na konkrétní formu onemocnění. Lékaři navíc někdy doporučí určitým lidem s pomalu rostoucím lymfomem „sledovat a čekat“, aby zjistili, zda jejich rakovina postupuje.

Čím dříve vám bude diagnostikována a léčena, tím lepší budete mít výhled.  

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o péči o rakovinu!

Redakční zdroje a ověřování faktů

Testy na nehodgkinský lymfom. Americká rakovinová společnost. 2016. Lymfom: diagnostika Léčba. Klinika Mayo. 2018. Non-Hodgkinův lymfom fáze. Americká rakovinová společnost. 2017. Fáze Hodgkinova lymfomu. Americká rakovinová společnost. 2017. Staging a klasifikace nehodgkinského lymfomu. Centra pro léčbu rakoviny v Americe. 2017. Získání druhého názoru. Leukémie Společnost pro lymfomy. Vyrovnávání se s nehodgkinským lymfomem. CancerCare. 2016. Ukázat méně

Nejnovější v lymfomu

Co jsem se dozvěděl, když můj manžel dostal vzácnou rakovinu

28. únor je Den vzácných onemocnění; jedna žena sdílí to, co se naučila, když její 30letý manžel čelil agresivní vzácné rakovině.

Od Susanne Katus 27. února 2019

Nová studie vrhá světlo na genetické rozdíly v typech lymfomů

Výzkum by mohl pomoci nasměrovat pacienty k vhodnější léčbě založené na genetických základech jejich onemocnění.

Od Shari Roan 20. dubna 2018

6 Běžné mýty o darování kostní dřeně odhaleny

Komentář hosta Doctor’s Ask 6. prosince 2016

Útok na lymfom bez chemoterapie

Vědci našli způsob, jak se vypořádat s rakovinnými lymfomovými buňkami simulací HDL – dobrého cholesterolu – pomocí nanočástic, které jsou stejně dobré jako zlato.

Od Jessica Firger, 21. ledna 2013

Smrt Andyho Whitfielda přináší středovou fázi nehodgkinského lymfomu

Po předčasné smrti herce ‘Spartaka’ se fanoušci zajímají o rakovinu, která mu vzala život. Zde je to, co potřebujete vědět.

Od Allison Takeda 12. září 2011

Řízení bolesti související s lymfomem

Je váš lymfom příčinou vaší bolesti? Netrpte v tichosti. Existuje mnoho tradičních a doplňkových lékařských možností úlevy.

Od Madeline R. Vann, MPH 20. května 2009

Způsobuje lymfom hlubokou žilní trombózu?

Dr. Ann LaCasceová, 2. června 2008

Komplikace z oteklých lymfatických uzlin

Dr. Ann LaCasce 18. února 2008

Zprávy o rakovině z výroční schůze AACR 2021: Cílená terapie a imunoterapie

Cílená terapie a imunoterapie vykazovaly zisky pro rakovinu plic, lymfom a melanom.

Od Miriam Davisové, 22. dubna 2021

Přehled zpráv o rakovině: nejnovější vývoj ve výzkumu a léčbě rakoviny v březnu 2021

Zdravá výživa srdce chrání před rakovinou, akupunktura funguje při bolestech pohybového aparátu po rakovině a další zprávy o rakovině od března 2021.

Od Liz Scherer, 12. dubna 2021 “

Nové pokroky slibují snížení rizika dlouhodobých zdravotních účinků léčby tradičně používané k léčbě Hodgkinova lymfomu. Alamy; Thinkstock

Hodgkinův lymfom, také nazývaný Hodgkinova choroba, je jedním ze dvou hlavních typů lymfomů. (Druhý je nehodgkinský lymfom.) Většina lidí s Hodgkinovým lymfomem má takzvaný „klasický“ typ, který se vyznačuje velkými, abnormálními lymfocyty (typ bílých krvinek) v lymfatických uzlinách. Méně častým typem jsou nodulární lymfocyty.

Odhaduje se, že v roce 2018 bude podle odhadů 8500 lidí ve Spojených státech diagnostikováno Hodgkinův lymfom v roce 2018. V roce 2015 žilo ve Spojených státech asi 209 000 lidí s Hodgkinovým lymfomem. (1) S moderní terapií je 85 procent všech pacientů vyléčitelných.

Hodgkinův lymfom: dva hlavní typy onemocnění

Lymfom je rakovina, která má původ v systému lymfatických uzlin, což je síť cév, která je součástí imunitního systému. Cévy nesou lymfu, vodnatou tekutinu, která transportuje bílé krvinky zvané lymfocyty po celém systému.

Hodgkinův lymfom se dělí na dva hlavní typy: klasický a převládající nodulární lymfocyty. Většina Hodgkinových lymfomů je klasického typu.

Existuje celá řada léčby lymfomu, každá přizpůsobená konkrétní formě lymfomu. Správná diagnóza je nezbytná, pokud má být pacientům poskytnuta optimální léčba. Léčba Hodgkinova lymfomu závisí na různých faktorech, včetně nejen konkrétní formy Hodgkinovy ​​choroby, ale také věku a celkového zdravotního stavu pacienta spolu se stádiem rakoviny. (2)

Léčba Hodgkinova lymfomu může zahrnovat většinu obvyklých léčby rakoviny-chemoterapii, ozařování, imunoterapii (včetně monoklonálních protilátek) a transplantaci kmenových buněk. Hlavní léčbou Hodgkinova lymfomu je chemoterapie a ozařování. Může být použit jeden nebo oba.

Hodgkinovu nemoc může léčit hematolog, který léčí poruchy krve; lékařský onkolog, který používá chemoterapii; nebo radiační onkolog, který používá radiační terapii. Můžete se také setkat s odborníky na výživu, sociálními pracovníky a dalšími.

Odborníci tvrdí, že je rozumné pečlivě zvážit všechny možnosti léčby. Každý z nich má své vlastní výhody a vlastní sadu vedlejších účinků. Můžete také chtít požádat o druhý názor – zvláště pokud je váš lékař vzhledem k vysoké míře vyléčení této rakoviny pesimistický ohledně vaší prognózy.

Pokud si nejste jisti možnostmi, požádejte svého lékaře o vysvětlení. Chcete -li pomoci, podívejte se na publikaci Americké rakovinové společnosti Co byste se měli zeptat svého lékaře na Hodgkinův lymfom? (3)

Chemoterapie je léčba první linie pro Hodgkinův lymfom

Chemoterapie je hlavní léčbou Hodgkinova lymfomu. Režim obvykle sestává z několika léků, z nichž každý útočí na rakovinu jiným způsobem. Nejběžnějším režimem ve Spojených státech je léčba čtyřmi léky nazývaná ABVD, která se skládá z následujících léků:

Adriamycin (doxorubicin) Blenoxan (bleomycin) Velban (vinblastin) Dakarbazin (DTIC)

Nová verze ABVD byla zveřejněna v lednu 2018 v The New England Journal of Medicine. V novém režimu je Blenoxan nahrazen lékem Adcetris (brentuximab vedotin). Mnoho odborníků se domnívá, že tato verze by měla nahradit ABVD jako primární chemoterapii, protože výzkum naznačuje, že míra přežití je s touto kombinací lepší. Dalším režimem používaným pro pacienty odolnější vůči chemoterapii je BEACOPP, kombinace sedmi léků. Radiace se někdy podává spolu s chemoterapií nebo po ní.

Nežádoucí účinky, které se liší podle toho, jaké léky se používají a jak dlouho léčba trvá, mohou zahrnovat vypadávání vlasů, nevolnost a zvracení, podlitiny, krvácení, infekci a další. Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, řekněte to svému lékaři, protože někdy je lze kontrolovat. Často se podávají léky k prevenci nevolnosti a zvracení.

Dlouhodobé vedlejší účinky mohou zahrnovat poškození srdce a plic a zvýšené riziko vzniku dalších druhů rakoviny, zejména po ozáření. (4)

Radiace je u některých pacientů doplňkem léčby

Někteří lidé s Hodgkinovým lymfomem dostávají radiační terapii, často po chemoterapii, a zvláště když je objemná nádorová hmota (obvykle v hrudníku).

Záření je dodáváno jako externí paprsek poté, co lékaři provedli pečlivá měření, aby zjistili, kam paprsek vést. Ošetření se obvykle provádí pět dní v týdnu po dobu několika týdnů.

Novější přístup nazývaný zapojená radiační terapie (ISRT), preferovaný mnoha lékaři, zaměřuje paprsek pouze na lymfatické uzliny, které původně obsahovaly lymfom a blízké oblasti. Tím se snižuje vystavení normální tkáně radiaci. Jiná forma záření, která omezuje expozici záření, se nazývá záření protonového paprsku. Jeho hodnota zatím nebyla prokázána a je k dispozici pouze v omezeném počtu zařízení.

Mezi vedlejší účinky radiace patří zarudnutí kůže nebo puchýře, únava, sucho v ústech, nevolnost a průjem. Radiace může také snížit krevní obraz, což zvyšuje riziko infekce.

Mezi dlouhodobé vedlejší účinky patří zvýšené riziko další rakoviny v části těla vystavené radiaci, poškození štítné žlázy a zvýšené riziko infarktu a mrtvice. (5)

Imunoterapie je stále více možností pro lidi s Hodgkinem

Někteří pacienti s Hodgkinovým lymfomem jsou kandidáty na imunoterapii, (6) zastřešující termín odkazující na úsilí o posílení imunitního systému, aby účinněji našel a zničil rakovinné buňky.

Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je vytvoření takzvaných monoklonálních protilátek, které jsou v laboratoři geneticky upraveny tak, aby zaútočily na konkrétní cíl na rakovinné buňce. V tomto případě by mohla být vyrobena monoklonální protilátka k rozpoznávání, řekněme, specifického proteinu na povrchu lymfocytů, což je buňka, ve které začíná Hodgkinův lymfom.

Jednou takovou monoklonální protilátkou je Rituxan (rituximab), který se váže na látku zvanou CD20 na některých buňkách lymfomu. Může být použit s Hodgkinovou nemocí s převládajícími nodulárními lymfocyty, často v kombinaci s chemoterapií nebo ozařováním. Obvykle se podává intravenózně (prostřednictvím IV) v ordinaci, obvykle jednou týdně po dobu čtyř týdnů. Mezi vedlejší účinky patří zimnice, horečka, nevolnost, vyrážky, únava a bolesti hlavy. Mezi závažnější nežádoucí účinky patří potíže s dýcháním a nízký krevní tlak.

Další takovou monoklonální protilátkou je Adcetris, která útočí na molekulu zvanou CD30. Lék se vyrábí připojením protilátky k chemoterapeutickému léku. Protilátka lokalizuje rakovinnou buňku a dodá chemoterapeutický lék pouze do této buňky a zabije ji, když se pokusí rozdělit.

Pomohlo to mnoha pacientům, jejichž Hodgkinova choroba se vrátila po jiné léčbě. V březnu 2018 schválil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) přípravek Adcetris k léčbě dospělých pacientů s dříve neléčeným klasickým Hodgkinovým lymfomem stádia 3 nebo 4 v kombinaci s chemoterapií. To znamená, že je nyní u těchto pacientů považována za léčbu první linie. Bylo schváleno dříve pro použití za jiných okolností. (6)

Imunoterapeutický lék Opdivo (nivolumab), který se váže na „kontrolní body“ na lymfocytech, aby je aktivoval a přiměl je k útoku na Hodgkinův lymfom, rovněž obdržel schválení FDA k použití u pacientů s Hodgkinovou nemocí, kterým nepomohla jiná léčba.

Chemoterapie s vysokou dávkou a transplantace kmenových buněk

Transplantace kmenových buněk se někdy podávají pacientům v těžko léčitelných případech, kdy onemocnění nezmizí po chemoterapii nebo ozařování, nebo se vrátí po léčbě.

Vysokodávkovaná chemoterapie může poškodit kostní dřeň, kde se tvoří krev. Odstranění některých buněk umožňuje lékařům použít vysokodávkovanou chemoterapii a poté nahradit poškozené buňky dřeně zdravými buňkami dřeně sklizenými dříve.

Existují dva druhy terapie kmenovým voláním. Při autologní transplantaci kmenových buněk se pacientovi vlastní krevní buňky odebírají z kostní dřeně nebo krve v týdnech před léčbou a uchovávají se, zatímco pacient dostává vysokou dávku chemoterapie nebo záření. Buňky jsou poté po léčbě vráceny pacientům. Toto je typ, který se nejčastěji používá u Hodgkinova lymfomu.

U jiného druhu, alogenních transplantací kmenových buněk, krvinky pocházejí od někoho jiného, ​​obvykle bratra nebo sestry. Je to komplexní léčba, která by měla být prováděna pouze v rakovinovém centru, kde s tím mají lékaři zkušenosti. (7)

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o péči o rakovinu!

Redakční zdroje a ověřování faktů

Reference

Fakta o rakovině: Hodgkinův lymfom. Národní onkologický institut. Léčba klasického Hodgkinova lymfomu podle stadia. Americká rakovinová společnost. 29. března 2017. Lymfom. Medline Plus. 23. května 2016. Connors, J. a kol. „Brentuximab Vedotin s chemoterapií pro Hodgkinův lymfom fáze III nebo IV. The New England Journal of Medicine. 25. ledna 2018. Chemoterapie pro Hodgkinův lymfom. Americká rakovinová společnost. 29. března 2017. Radiační terapie pro Hodgkinův lymfom. Americká rakovinová společnost. Březen 29. 2017. Imunoterapie pro Hodgkinův lymfom. Americká rakovinová společnost. 29. března 2017. Vysokodávková chemoterapie a transplantace kmenových buněk pro Hodgkinův lymfom. Americká rakovinová společnost. 29. března 2017. Zobrazit méně

Nejnovější v Hodgkinově lymfomu

Zprávy o rakovině z výroční schůze AACR 2021: Cílená terapie a imunoterapie

Cílená terapie a imunoterapie vykazovaly zisky pro rakovinu plic, lymfom a melanom.

Od Miriam Davisové, 22. dubna 2021

Přehled zpráv o rakovině: nejnovější vývoj ve výzkumu a léčbě rakoviny v březnu 2021

Zdravá výživa srdce chrání před rakovinou, akupunktura funguje při bolestech pohybového aparátu po rakovině a další zprávy o rakovině od března 2021.

Od Liz Scherer 12. dubna 2021

Proč „nekuřáci“ https://harmoniqhealth.com/cz/ dostávají rakovinu plic?

Zdálo se, že kouření a rakovina plic jdou ruku v ruce. Statistiky nyní ukazují zneklidňující trend: Stále více lidí. . .

Od Julie Marks 2. dubna 2021

Můžete přežít rakovinu plic?

Míra přežití u této smrtelné rakoviny stoupá.

Od Julie Marks 2. dubna 2021

Aktualizované pokyny pro screening rakoviny plic: Více Američanů by mělo být vyšetřeno v mladším věku, říkají odborníci

Rozšířená doporučení mohou znamenat zachycení rakoviny plic v dřívější, lépe léčitelné fázi pro více menšin, žen a mladších lidí s anamnézou. . .

About Fulldex

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 1,346 other subscribers

Video Games New York Store Site.

VGNY AD

Shadowkuma’s Hitbox.tv

Hitbox Logo